Zubní pasty obsahují látky, před kterými vás zubař nevaruje

05.03.2011 22:08

Flora Stay, D.D.S.


Jeden z nejrychlejších způsobů, jak absorbovat cokoliv do těla, je prostřednictvím ústní dutiny. Proto se také určité léky, mezi které patří např. nitroglycerin při srdečním onemocnění nebo některé preparáty proti bolesti, aplikují pod jazyk. Právě z tohoto důvodu byste si měli uvědomit, že potenciálně toxické složky z vaší zubní pasty a z ústní vody mohou být rovněž snadno absorbovány do vašeho těla.

Je neštěstím, že váš zubní lékař si možná myslí, že ví, co vám má doporučit, ale je pravděpodobné, že to pro vás nebude ta nejlepší volba.

Následuje seznam některých potenciálně toxických ingrediencí z výrobků pro péči o ústní dutinu a upozornění, která si váš dentista možná ani neuvědomuje:

1.Fluorid – na obalech s prostředky, které obsahují tuto látku bývá možné číst: „POZOR, držte z dosahu dětí do 6 let. Jestliže dítě spolkne větší množství, než se vejde na zubní kartáček, obraťte se ihned na svého lékaře nebo na nejbližší centrum likvidace jedů.“

Dětské zubní pasty mívají často příchuti podobné cukrovinkám nebo žvýkačkám a to může u dětí být pokušením, aby pastu polykaly. To ale může být problém, protože ve varování se zpravidla uvádí, že i malá množství polknutého fluoridu mohou vyvolat vážná zdravotní rizika.

Toxická dávka zubní pasty s fluoridem může dokonce vést i k úmrtí. Smrtelnou dávkou pro například 2-leté dítě je asi 42% obsahu tuby fluoridové pasty, pro 4-leté dítě je to asi 56%, pro 6-leté asi 70% obsahu!

2.Triclosan – tato antibiotická a antimikrobiální složka je používána v mnoha výrobcích včetně mycích prostředků na nádobí, na ruce, v deodorantech, zubních pastách a v ústních vodách. V srpnu 2009 zažádala the Canadian Medical Association ministra zdravotnictví, aby zakázal používání triclosanu v produktech pro osobní hygienu, protože tato látka je jednou z hlavních příčin zvýšené rezistence bakterií. S tím souvisí i upozornění centra pro prevenci a zvládání nemocí (the Center for Disease Control and Prevention – CDC), které varuje, že pravidelné užívání antibiotik může vést k množení bakterií, které jsou na ně rezistentní. Dnes už každý ví o všeobecném šíření „superbakterií“, které jsou odolné proti většině antibiotik a způsobují i smrt. Ve studiích, provedených v roce 2006 a 2009 bylo navíc doloženo, že používání triclosanu ovlivňuje produkci hormonů štítné žlázy.

3.Sodium Lauryl Sulfát (SLS) – používání zubních past bez této složky může snížit sklony k hnisání v ústní dutině. Vědci se domnívají, že SLS vysušuje ochranný hlenitý povlak v ústech a tím zvyšuje zranitelnost a dráždivost, které mohou vést až ke vzniků zánětů a vředů. SLS je však odmašťovací prostředek, který je přítomný téměř ve všech zubních pastách, v mycích prostředcích na nádobí i v tělových šamponech.


4.Abraziva – zvýšená citlivost zubů bývá způsobována mnoha faktory. Jeden z typů zvýšené citlivosti (abfraction) může být způsobován právě abrazivní zubní pastou. Některé pasty s bělícím účinkem a pro odstraňování zubního kamene mohou obsahovat i velmi silná abraziva. Je k dispozici test, označovaný zkratkou RDA (Relative Dentin Abrasivity), který mnoho výrobců zubních past bohužel neuvádí. Toto hodnocení určuje, jak abrazivní je pasta na dentin – horní vrstvu těla zubů. Pokud není tento činitel uváděn, pak zákazník ani zubař nemohou vědět, zda případný obrus zubu nebyl způsoben právě používanou pastou.

5.Umělá sladidla – FDA (Americký úřad pro schvalovaní potravin a léčiv – pozn.překl.) už léta váhá nad verdiktem o bezpečnosti umělých sladidel, jako je např. sacharin. Naopak v Kanadě tato látka není na seznamu bezpečných potravinových složek.

6.Rostlinné přípravky – mnoho léků pochází z rostlin a mnoho rostlinných přípravků včetně populárního oleje z tea tree může mít i vedlejší účinky a interakce s léky. Některé odborné WEBové stránky mohou být skvělým zdrojem informací, abyste si zjistili účinky rostlinných ingrediencí a případně i škodlivé vedlejší účinky; na následující adrese si můžete vyhledat, kterým přípravkům by se měly vyhýbat především těhotné ženy a děti:

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginformation.html

 


Další zdroje:
"Secret Gateway to Health" Author: Flora Stay, D.D.S. (Morgan James Publishing Group)
Environmental Working Group:
www.ewg.org
Skin Deep database: www.cosmeticdatabase.com


 

(Přeloženo z https://www.naturalnews.com/027786_toothpaste_dentist.html)

 

—————

Zpět